Vi vill dela med oss av något som både berört oss och gjort oss stolta!
Som en del av vårt miljöarbete har vi på Rely IT varit ute i Norrtälje och plockat skräp. Det gör vi inom ramen för vårt ISO certifierade arbete, men också för att vi bryr oss om platsen där vi lever och verkar.
Det som gjorde starkast intryck på oss var att på mindre än en timme samlade vi tillsammans in hela 1300 fimpar. 1300 små spår av ett beteende som många kanske inte tänker på, men som har stor påverkan på vår miljö. Varje fimp är ett aktivt val att kasta något på marken, trots att det tar lång tid för naturen att bryta ner.
Det väcker en viktig tanke:
Tänk om ingen behövde plocka skräp alls. Tänk om vi istället tog ett gemensamt ansvar och slutade kasta från början.
Vi gör det här för att bidra till vår fina stad, som varje dag redan arbetar hårt för att hålla det rent och trivsamt. Samtidigt är det ett sätt för oss att fortsätta utveckla vårt eget miljöarbete och omsätta våra värderingar i praktiken.
Minst lika värdefullt var att vi gjorde det tillsammans. Efter arbetstid, som en gemensam aktivitet, där vi fick möjlighet att umgås och göra något meningsfullt. Det stärkte både vår gemenskap och vår känsla av att faktiskt kunna göra skillnad.
Små handlingar kan ha stor betydelse. Men den största skillnaden gör vi tillsammans, när vi tar ansvar redan från början. Vi har läst på mycket hos Håll Sverige Rent och är tacksamma för det arbetet som de lägger ner.